Rozhovor s Montym (1985 Music)

Své zraky už pomalu, ale jistě upínáme k létu. Jedním z vrcholů Let It Rollu 2022, především pro fanoušky deepového drum & bassu, bude takeover labelu 1985 Music, který ovládne Madhouse stage. Spojili jsme se proto s francouzským producentem Montym, který bude jednou z hlavních hvězd večera, abychom se ho zeptali, co je u něj nového, probrali s ním nedávné turné po Novém Zélandu, debutové album, které vydal na sklonku loňského roku, a pár dalších témat.

 

Ahoj Monty, doufáme, že se máš fajn! Pověz nám, jak jsi zatím vstoupil do roku 2022.

Zdravíčko, mám se skvěle, co vy? Zrovna makám na mém dalším EP a taky Patreon restech, než se vydám do Jižní Afriky…čeká mě takový menší výlet 🙂

 

Nedávno jsi absolvoval úspěšné turné po Novém Zélandu, byla to tvá první tamní návštěva? A odvezl sis odtamtud něco navíc, třeba inspiraci pro další náročný rok, co teď máme před sebou?

Turné bylo úžasné! Ještě lepší než to první, které jsem absolvoval v roce 2019. Jsem rád, že jsem se tam mohl vrátit, a ještě navíc s klukama z Visages.

A jo, jsou tam nádherné scenérie a boží lidi, což mi trochu pomohlo osvěžit mysl. A to je pro inspiraci čas od času potřeba! Taky bylo super se se všemi zase vidět, a to včetně Alixe, kterého jsem předtím neviděl vlastně 2 roky.

 

Vzhledem k tomu, že pocházíš z Francie, bychom tak trochu čekali, že jsi blázen do dobrého jídla a taky do vína. Je nějaká lokální kuchyně kromě té francouzské, která je ti blízká? Nový Zéland je taky vyhlášenou vinařskou oblastí, měl jsi čas tam nějaká místní vína ochutnat?

Jojo, ve Francii žiju, ale pocházím vlastně z UK. A úplně miluju indická jídla, tak moc, že bych to mohl jíst denně. Bohužel jsme neměli během turné čas navštívit vinohrady, ale já zas tolik víno nemusím, i když je fakt, že ochutnám rád. Ale slabost mám hlavně pro rumy.

 

Pár týdnů zpět jsi vydal své debutové album “Hit The Lights”. Napsat album je samo o sobě velká věc, navíc když je to album tak očekávané a ve finále i vřele přijaté. Mohl bys nám říct trochu víc o tom, jak jsi celou tuhle etapu prožíval?

Bylo to během covidu, kdy jsem si po svém v pořadí už šestém EPčku na 1985 Music říkal, že už bych chtěl konečně napsat album. Dával jsem si s tím rozhodnutím načas. Chtěl jsem ho napsat už v roce 2019, ale vždycky, když jsem se do toho ponořil, měl jsem okamžitě pocit, že na to nejsem připravený a je to na mě ještě brzo. Pořád jsem potřeboval napsat pár EPček, abych se dostal na takovou úroveň, se kterou budu spokojený. EPčka jsou pro mě…něco jako trénink. Pokaždé, když jsem vydal nové EPčko, celé jsem si ho následně rozebral a psal si poznámky ve stylu “tohle je špatný” nebo “tady bych se potřeboval zlepšit” – no a pak přišel čas všechny tyhle poznámky zužitkovat, když jsem se upsal k tvorbě rozsáhlejšího projektu. No tak jsem začal posílat Alixovi tracky a on mi pomáhal s výběrem – nejdřív jsme byli na 8, 9, 10 tracích a najednou jich bylo 16. Vlastně jsem jich tam chtěl původně 18, protože jsem snil o collabech s Halogenixem a Skepticalem, ale bohužel to vzhledem k deadlinům a tomu, jak naše spolupráce postupovala, nebylo možné.

Pak jsem všechny tracky pospojoval – když si to album pustíte od začátku do konce, poslední vteřiny předchozího tracku volně přechází do prvních vteřin toho následujícího. Takže to vlastně pořád jede, je to celistvá poslechová záležitost. V tom stylu, jak se dřív dělala většina alb, a pořád ještě některá dělají.

A teď, když je album konečně venku, cítím úlevu. A taky mám velkou radost z toho, že ty tracky můžu zase hrát na mejdanech, když se teď začínáme vracet do normálu.

 

 

 

Když dáme drum & bass chvíli stranou, na albu jsi měl taky dost dubstepu a jiné elektroniky. Je to něco, čemu by ses chtěl do budoucna věnovat víc, nebo ti jen dávalo smysl mít to na albu, kde to pomáhá s vyprávěcím aspektem celého díla?

Jo, nechtěl jsem mít čistě dnb album. Sám poslouchám tak nějak všechno a baví mě produkovat různé žánry a tempa, takže mi dávalo smysl se tak prezentovat i v rámci alba. Prostě jsem chtěl udělat něco, co bych si já sám užil od umělce, jehož hudbu a album poslouchám.

 

Svou spolupráci s 1985 Music jsi nastartoval v roce 2017 a během těch uplynulých 5 let jsi vydával jedno parádní EPčko za druhým s tím, že celá tahle éra teď pomyslně vyvrcholila albem. To nás přivádí ke zjevné otázce – co čeká dál Montyho jako producenta, máš nějaké specifické cíle, ke kterým bys svou tvorbu chtěl v nejbližší době směřovat?

Moc jsem nad tím nepřemýšlel, ale řekl bych, že se teď chci dál soustředit na tvorbu a vydávání nové hudby. Momentálně pracuju na svém dalším EPčku, které bude čistě v tempu 140 bpm. Líbilo by se mi, kdybych mohl tvořit hudbu pro videohry 🙂 A taky bych si rád zahrál ve Spojených Státech, aktuálně to vypadá, že by to letos snad mohlo klapnout. Takže těch věcí, kterých bych rád dosáhnul, je poměrně dost. 

 

Jestli se nemýlíme, na Let It Rollu budeš hrát už potřetí. Je něco, na co se fakt těšíš, když víš, že se vracíš na festival a do České republiky?

Jasně, tak předně se moc těším na náš 1985 Music stage takeover! 🙂 Hraní s kámošema je vždycky super, stejně tak jsem si vždycky užil i hraní na Let It Rollu, mám na ně jen samé dobré vzpomínky.

 

Svět je aktuálně zaplaven množstvím skvělé hudby. Na to konto si vždycky rádi rozšiřujeme obzory a objevujeme všechna zákoutí toho nekonečného hudebního oceánu. Mohl by ses s námi podělit o nějaké vlastní tipy na umělce, jejichž hudbu momentálně rád posloucháš?

Jasně, hodně mě baví Skinshape, Pip Millet, Jazzy Bazz, RoboHands a řada dalších.

 

Víme o tobě taky to, že jsi nadšeným fotografem. Jak ses k tomu dostal, máš k tomu nějakou zvláštní historku? A baví tě mimo muziku třeba ještě něco dalšího?

Mě vlastně jen baví tímhle způsobem zachytávat vzpomínky a pak si je zpětně připomínat. Mám pocit, že focení je jako hudba, je v tom spousta různých emocí a nálad, které v tobě jen jediný pohled na fotku může vyvolat, to je asi ten důvod, proč mě zrovna tohle tak táhne.

 

Na závěr si pojďme dát rychlý rozstřel! Kluby nebo festivaly?

Těžká otázka na začátek, preferuju spíš venkovní prostředí, ale u hudby mě zas táhnou kluby…ale zároveň miluju festivaly.

 

Denní nebo noční mejdany?

Denní, ale většina hraní v klubech se odehrává v noci 😀

 

90s nebo 00s Drum & Bass?

00s

 

Hory nebo moře?

Záleží na ročním období, ale obecně spíš hory.

 

Kočky nebo psi?

Kočky.

 

Moc děkujeme za tvůj čas a těšíme se na viděnou za pár měsíců na festivalu!

Díky za rozhovor, nemůžu se dočkat!

 

My už se taky nemůžeme dočkat, tak si do svých diářů zapište sobotu 6. Srpna, abyste to neprošvihli, protože nás čeká pořádná jízda!

 


KOUPIT VSTUPENKY

FACEBOOK EVENT

LET IT ROLL MERCHANDISE


 

1985 Music
1985 Music