Rozhovor s Lens (Hospital Records)

Léto už nám skoro klepe na dveře a za necelé 3 měsíce nás konečně čeká to, na co se už tak dlouho všichni těšíme. Let It Roll 2022! Čtvrteční takeover naší nové Eve’s Sanctum stage bude mít na starosti Hospitality a nám se podařilo ulovit k rozhovoru jedno z horkých jmen současnosti, skvělou DJku a začínající producentku Lens.

 

Ahoj Ellen, doufáme, že se ti daří a díky, že sis na nás udělala čas! Jak se máš?

Mám se skvěle, díky za optání, moc se těším na léto. A díky taky za příležitost!

 

Letos se ti zatím daří, na co sáhneš – jen pár týdnů zpět jsi vydala svou první skladbu “Love The Way”, kterou s tebou složil Lally, a k tomu jsi navíc dala dohromady vlastní Hospital Mixtape! Jaký je to pocit, vidět své jméno u něčeho tak stěžejního, s podporou jednoho z největších labelů na scéně?

Letos je to zatím fakt jízda. Pořád nemůžu uvěřit tomu, že se to všechno děje. Jsem extrémně vděčná Hospitalu za to, že jsem dostala tuhle šanci, fakt bych se toho nenadála ani za milion let. Je to pro mě o to silnější zážitek, že jsem největší fanynka mixtapu, co dával v roce 2016 dohromady S.P.Y. 

Byl to naprosto euforický pocit, podílet se na vydání skvělé hudby od mnoha talentovaných umělců, kteří teprve začínají vystrkovat růžky, a taky mít možnost na mixtape zahrnout remix Loa od Fade Black.

A samozřejmě dostat mezi lidi i můj vlastní první release společně s Lallym, je to pro mě nezapomenutelný moment.

 

Ty jsi začínala celkem standardním způsobem, v domovském Brightonu, kde jsi se stala nejdřív rezidentkou místního oblíbeného klubu Volks. Co je podle tebe tou nejdůležitější lekcí, kterou sis z tohohle období vzala, a pomohla ti s dalším rozvojem?

Tou nejdůležitější věcí, kterou jsem se naučila, byla vytrvalost. Už od malička jsem měla k taneční hudbě blízko. Vždycky jsem se k něčemu tak nějak přichomýtla, jako třeba k místní radiové stanici, která nakopla mou vášeň k objevování nové hudby. Od té doby jsem se ani na moment nezastavila.

Celá jsem se ponořila do drum & bassu, fakt to miluju a žiju tím. Neustále jsem se hecovala, abych se ještě víc zapojila do dění na scéně, navazovala vztahy, navštěvovala akce, pomáhala na vstupu a naučila se co nejvíc o míchání a produkci. A pak to do sebe pomalu, ale jistě, začalo všechno zapadat. 

 

Pověz nám něco víc o tom, jak jsi převzala proslulou Hospital Records radio show na Rinse FM?

Rinse byla jednou ze stanic, kterou jsem během dospívání poslouchala pořád. Díky ní znám Swamp 81. Nejvíc mě inspirovalo zapálení pro věc všech moderátorů a ta neuvěřitelně široká paleta undergroundové hudby. Takže když mi label tuhle šanci nabídnul, byla jsem u vytržení. Fakt je ten, že moderování mi ale nešlo úplně samo, zezačátku jsem si vždycky musela skočit před vysíláním na nějaké to tekuté posilnění do hospody 😀 Ale postupně jsem si našla svoje tempo a mít možnost sdílet svou lásku k objevování nové hudby je jedna z nejvíc naplňujících věcí, co znám.

 

Ty jsi za posledních pár let nahrála hned několik guest mixů pro velmi známé značky jako třeba Red Bull nebo Radio 1, takže o tvých DJských schopnostech nemůže být pochyb. Nějakou dobu jsi taky jezdila jako dvorní DJ pro živá vystoupení Degse. Co konkrétně tě na hraní nejvíc naplňuje a kde bereš inspiraci pro své mixy?

Celé je to o náladě v místnosti. Když ti publikum vrací energii, co do toho ty sám dáváš, je to naprosto kouzelné. Proto jsem vždycky byla zastáncem malých intimních prostor. Pořádně upocené mejdany jsou ty nejlepší mejdany!

Většina akcí, kde jsem měla tu čest hrát, byla skvělá, ale jako vždy, pár z nich bylo nezapomenutelných. Jsou to ty, kde se jako DJ trefíš do nálady a vezmeš všechny s sebou na pořádnou jízdu, z těch žiju pak ještě dlouho. 

Inspiraci čerpám hlavně ze starých mixtapů a setů z devadesátek. Hodně poslední dobou poslouchám breaky a hardcorové sety. Dneska každý týden vychází spousta nové hudby, a to je samozřejmě super, ale když hledám inspiraci, jdu zpátky ke kořenům dnb.

 

Během pandemie jsi často dělala live streamy, aby sis udržela kontakt s fanoušky, když mejdany dělat nešlo. Naučila ses během nich něco nového? A je snad dokonce něco, co tě na streamování baví víc než na hraní před živým publikem?

Streamování mě naučilo být při míchání kreativnější a vynalézavější.

Chci, aby moje mixy byly nečekané a vzrušující, a hlavně chci neustále překvapovat sama sebe, aby to pro mě byla výzva. Takže jsem nespočet hodin strávila posloucháním a hledáním “starší” muziky, vypalovala jsem si cédečka a hrála si s i testovala tracky v různých mixech a kombinacích.

Myslím, že bez live streamů by mi trvalo o dost déle se v tomhle všem najít, protože když víš, že tvůj mix bude viset na internetu věčně, prostě chceš, aby byl co nejlepší. Vytváří to na tebe ten správný tlak, dává ti to motivaci navíc. Live streamy mě dostaly z mé komfortní zóny.

Asi bych neřekla, že by mě na streamování bavilo cokoliv víc než na hraní pro živé publikum, každopádně to ale byla během lockdownu obstojná náhrada, záchrana. Důvod pro to udělat si malý mejdánek aspoň doma.

 

O tvém debutovém releasu už jsme mluvili, můžeš nám prozradit, co bude následovat a kdy?

Možná něco vydám v červnu, možná taky ne…

 

Pokud se nemýlíme, čeká tě tvoje Let It Roll premiéra. Co od festivalu čekáš a chystáte si pro vaše společného vystoupení s Degsem něco zvláštního?

Jo, jsem úplná Let It Roll panna! Hrozně se na hraní těším, slyšela jsem o festivalu samé superlativy. A jasně, náš set bude speciální jako vždy, každý máme pár exkluzivních vlastních tracků, co budeme chtít pustit, ale naše nejlepší sety jsou vždycky hlavně o improvizaci a strefení se do nálady publika.

 

To nás přivádí k další, nepřekvapivé, otázce. Byla jsi už někdy aspoň v České republice?

Jo, už jsem dvakrát byla v Praze a miluju to tam. Poprvé to bylo, když mi bylo 18, a s mým tehdejším přítelem jsme navštívili legendární Storm Club, abychom viděl Mefjuse. A pak jsme byli ještě v Roxy na Teddy Killerz. Máte tam skvělou scénu, a hrozně se těším na to, že si u vás konečně poprvé i zahraju.

 

A na závěr si dáme rychlý rozstřel! Kluby nebo festivaly?

Festivaly.

 

Denní nebo noční mejdany?

Denní, které ale trvají až do noci.. Počítá se to? 😉

 

90’s or 00’s drum & bass?

90’s drum & bass.

 

Hory nebo moře?

Já vždycky milovala moře, ale potom, co jsme letos byli na Snowboxxu a Snowbombingu, si nejsem už tak jistá. Fakt si nedokážu vybrat!

 

Kočky nebo psi?

Psi.

 

No a je to, ještě jednou díky za tvůj čas a už se nemůžeme dočkat, až se za necelé 3 měsíce uvidíme naživo na festivalu!

 


KOUPIT VSTUPENKY

FACEBOOK EVENT

LET IT ROLL MERCHANDISE