Hrady a zámky jsou fajn, ale pokud máte chuť na netradiční zážitek, co byste řekli prohlídkám elektráren, přehradních hrází a jiných energetických a industriálních objektů? Odměnou vám může být i pohled z nejvyšší rozhledny v Česku.
Vyhlídka z elektrárny Ledvice
Pokud máte o prázdninách namířeno do Krušných hor, můžete se po cestě zastavit v nejmodernější klasické elektrárně ve střední Evropě, v Elektrárně Ledvice na Teplicku. Rozhledna se nachází na jedné ze dvou elektrárenských věží; říká se jim ledvická dvojčata a prosklená vyhlídka s přístupným ochozem je umístěná na té pravé ve výšce 144 metrů. V elektrárně je rovněž informační centrum, jako jediné a první svého druhu v Česku věnované klasické uhelné energetice, interaktivní a plné audiovizuálních technologií včetně 3D zobrazení či virtuální reality.
Noční prohlídky Orlíku
Podobně jako v minulých letech i letos můžete vyrazit na dobrodružné noční prohlídky vodní elektrárny Orlík. Podíváte se při nich jak desítky metrů pod hladinu do strojovny s Kaplanovými turbínami, tak do „vnitřností“ nejvyšší betonové hráze v Česku. Kromě toho se na Orlíku chystají speciální exkurze, kdy se kromě prohlídky naší největší vodní elektrárny podíváte také do nedalekého protiatomového krytu, ukotveného v žulovém masivu ve skále.
Prohlídka secesního Hučáku
V secesní budově vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové sídlí infocentrum Obnovitelné zdroje, zaměřené na využití síly vody, větru, slunce a biomasy; dozvíte se také, jak pracuje tepelné čerpadlo a jak využít geotermální energii.
Návštěva vodní elektrárny Štěchovice
Vodní elektrárna Štěchovice I byla původně vybudována jako druhý článek vltavské kaskády na konci druhé světové války. K betonové přehradě s žulovým obkladem patří i plavební komora, která překonává rozdíl mezi horní a spodní hladinou 19,10 m a je ojedinělá ve střední Evropě. Nádrž této středotlaké elektrárny končí ve vývaru elektrárny Slapy. Na exkurzi je nutné se objednat minimálně 3 dny předem.